סוגי נמלים

אילו סוגי נמלים יש בישראל?
מה עושים נגד נמלים?
ולמה חשוב להזמין מדביר כדי לטפל בבעיה?
דברו איתנו בווצאפ – מומחה להדברת נמלים
שירות בפריסה ארצית רחבה
רישיון המשרד להגנת הסביבה

לקבלת ייעוץ חינם והצעת מחיר חייגו:
055-970-5878

סוגי נמלים בישראל

4 סוגי נמלים בישראל שתוכלו להיתקל בהם

תאמינו או לא, בישראל יש כמעט 400 מינים שונים של נמלים, כשבתוכם יש עוד 46 תת מינים מסוגים שונים. חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות, אולם סביר להניח שתתקשו להבדיל ביניהן, והאמת היא שאתם גם לא ממש צריכים. נציין עם זאת מספר סוגים נפוצים וייחודיים לישראל שיש סיכוי רב יותר שתיתקלו בהם.

סוגי נמלים בארץ מאפיינים מיוחדים תפוצה עיקרית (חלוקה למינים)
נמלה בנאית ישראלית

 

הנמלה בונה קן בצורת תלולית עפר על גבי האדמה. צבעה שחור מבריק ובטנה בהירה יותר משאר גופה. המלכה דומה לפועלות, ובדרך כלל יש מספר מלכות בכל קן כל הארץ
נמלה נווטת הנמלים מסוג זה עמידות מאוד לחום, וביכולתן לנווט אל הקן שלהן בעזרת השמש. בנוסף הן נמשכות לפגרים. נמלה נווטת שחורה – מישור החוף ואזורים מדבריים
נמלה נווטת גבוהת קשקש – רמת הגולן ועמק החולה
נמלה נווטת דוגונית – הרי המרכז והצפון
נמלה נווטת כתומה – מישור החוף ודרום הארץ
נמלת הקציר אחד המינים הנפוצים ביותר בישראל, כשהנמלים נעות בשיירה ארוכה, והן ניזונות מזרעים ולעיתים מחרקים – מזיקים לחקלאות. נמלת קציר שחורה – כל הארץ
נמלת קציר חולית – מישור החוף ואזורים מדבריים
נמלת קציר דוגונית – השפלה, הרי המרכז והצפון
נמלת קציר מחוספסת – כל הארץ
נמלת קציר מצרית – הנגב והערבה
נמלי אש הנמלים האלה מסוכנות מכיוון שהן עלולות לעקוץ ולהשאיר כוויות בגוף, על כן שמן. בישראל נפוצה נמלת האש הקטנה בצפון, בירושלים ובנגב הצפוני, אולם סביר להניח כי תפוצתה היא רחבה הרבה יותר.

 

3 סוגי נמלים שאפשר למצוא בבית

רוב הנמלים בישראל חיות מחוץ לבית, בדרך כלל בתוך האדמה. אולם חלקן נוטות להתמקם בתוך הבית, בחריצים שבקירות או אפילו מתחת לרצפות.

1. נמלה אצנית – המינים הנפוצים הם האצנית ארוכת המחוש והאצנית הצהובה. האצנית היא נמלה תזזיתית שרצה מהר ממקום למקום, ולעיתים היא חיה מתחת לרצפות במטבח או באמבטיה, שם היא ניזונה מזחלים של יתושי עש.

2. נמלה קמפונית – בישראל יש מספר מינים, ביניהם קמפונית פולחת, כרתית, קדושה ומשיית. בניגוד למינים אחרים, מיני הקמפונית בישראל אינם חיים בעצים. כאן הנמלה נוטה לפלוש לבתים.

3. נמלה מורית – הנמלה הזו נפוצה בכל רחבי העולם, אולם מבין מיניה השונים, מורית ננסית נפוצה אך ורק בישראל. בבית יתכן כי תיתקלו במורית הבתים או במורית הנאה, כשצבען הוא בהיר ביחס לזה של נמלים אחרות, אולם חשוב לדעת להבדיל בינן לבין טרמיטים.

שימו לב שעדיין יתכן כי תיתקלו גם בנמלים אחרות בתוך הבית, וזאת מאחר שהן עלולות להגיע מבחוץ כדי לחפש מזון בתוכו. במצב שראיתם נמלים בבית, האופציה הטובה ביותר בשבילכם היא להזמין הדברת נמלים מקצועית שמותאמת לסוג הנמלה – זאת על מנת לוודא שהנמלים לא יחזרו אליכם זמן קצר לאחר ההדברה.

 

שאלות ותשובות

אילו סוגי נמלים נפוצים בישראל?

הנמלים הנפוצות ביותר הן נמלה בנאית ישראלית, נמלת הקציר ונמלת האש הקטנה. בתוך בתים נפוצות יותר הנמלה הקמפונית, הנמלה המורית והנמלה האצנית.

האם כל סוגי הנמלים עוקצים?

כל נמלה עלולה לעקוץ אם תנסו להרים אותה בידיים, אולם לא כל אחת תעקוץ באותה עוצמה. נמלת האש הקטנה לעומת זאת תשאיר על הגוף כוויה, ואף תעקוץ ותהיה אגרסיבית גם אם לא תפריעו לה.

האם כל סוגי הנמלים נחשבים למזיקים?

נמלים באופן כללי הם מזיקים לא רצויים, ולכן כן – כל סוגי הנמלים הם מזיקים. חלקם עלולים ליצור נזקים משמעותיים מאוד בתחום החקלאות, כמו למשל נמלת הקציר.

האם כל סוגי הנמלים דורשים את אותה הדברה?

לעיתים מספיק לרסס את הנמלים אך לפעמים עדיף להשתמש בפיתיונות רעילים. הבחירה בשיטת ההדברה תלויה בסוג הנמלה וגם במיקום הקן שלה וכמות הקנים באזור המודבר.

נכתב על ידי ערן קיוותי

מדביר מוסמך בעל רישיון שטח פתוח מספר 2093

ערן קיוותי בעלים של חברת הדברה בטוחה חי ונושם את תחום ההדברה כבר למעלה מעשור, בעל רישיון הדברה מורחב למבנים ושטחים פתוחים, מבצע את כל סוגי ההדברות עם חומרים מאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. מתן ייעוץ בתחום ההדברה לעסקים ומוסדות, שירות מכל הלב ומענה מקצועי לכל שאלה ללא התחייבות.

מומחה להדברת כל סוגי המזיקים והמכרסמים

אנחנו פה בשבילכם, השאירו פרטים ותגלו חוויית שירות אחרת

    whatsapp
    להצעת מחיר אטרקטיבית חייגו:
    📞 055-970-5878
    whatsapp
    call