הדברת דבורים

הדברת דבורים מהיום להיום – נפתרים מהקן בבטיחות ובמהירות

אילו סוגי דבורים יש בישראל, כיצד מתבצעת הדברת דבורים, מתי עושים אותה ומתי מרחיקים דבורים, לאן עוברות דבורים לאחר הרחקה, עם מה מרססים דבורים, איך להרחיק דבורים בשיטות ביתיות ומה צריך לדעת על דבורת העץ וכמה עולה להדביר דבורים? המשיכו לקרוא וגלו את הכל.

אף על פי שהדבורים הן מבין החרקים המועילים ביותר לאקולוגיה של עולמנו, אף אחד לא רוצה להיתקל בהן בסביבתו. רק המראה שלהן מעופפות בסביבה מספיק כדי לגרום לאנשים לחוות פאניקה, כשחלקם מפחדים להיעקץ על ידי דבורה ואחרים טועים לחשוב שאלו הן צרעות תוקפניות. אך אל דאגה, גם ללא הדברת דבורים סביר להניח שהן לא יעקצו אתכם. עקיצת הדבורה היא המוצא האחרון שלה להגן על הקן שלה, וכל עוד אתם לא מהווים סכנה עבורה, אין סיבה שהיא תעקוץ אתכם. עם זאת, אתם כמובן לא רוצים שיהיה קן של דבורה בסביבתכם, ובשביל זה אנחנו כאן. חברת הדברה בטוחה מסירה קני דבורים מכל מקום ומסלקת את המטרד, ואנחנו זמינים עבורכם בכל יום ובכל שעה. הרימו אלינו טלפון ואנחנו בדרך אליכם כבר עכשיו.

יש לכם דבורים במזגן, בחלון, במרפסת או ליד הבריכה?
יש לנו פתרון יעיל ובמחיר הוגן!
מדביר דבורים החל מ-200 ₪ – שירות מהיום להיום!
מדביר מוסמך עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
אפשרות לפינוי כוורת דבורים והעברה למקום אחר
ריסוס דבורים גם בגובה 
שירות בפריסה ארצית רחבה

לייעוץ והצעת מחיר ללא התחייבות חייגו:
055-970-5878

הדברת דבורים

אילו סוגי דבורים קיימים בארץ?

את סוגי הדבורים נהוג לחלק למשפחות, כשלכל משפחה יש מאפיינים כלליים משלה, אולם בתוכה ישנה גם חלוקה לאלפי מיני דבורים. מתוכם רק כמה מצויים בישראל, ואלו הם הסוגים שניתן להיתקל בהם בארץ:

משפחות דבוריםתיאורסוגי הדבורים בישראל
משפחת הקולטייםדבורים קצרות לשון שנחשבים לעתיקים ביותר בעולם, ומשפחתם מונה כ-2,500 מינים.קולט, מסוונית
משפחת האנדרנייםגם אלו דבורים קצרות לשון, אולם הן נוהגות לקנן על האדמה והמשפחה מונה כ-2,900 מינים.אנדרנה, קמפוטופאום, פנורגינוס, קלביפאנורגוס, פאנורגוס, מליטורגה
משפחת ההליקטיתייםמשפחה גדולה מאוד של דבורים קצרות לשון, שבה יש כ-4,200 מינים.דופוראה, רופיטס, סיסטרופה, פסאודפיס, סיילאליקטוס, נומואידס, חריצית, הליקטית, ספקודס, תרינוקוהליקטוס
משפחת המליטייםמשפחה זו מחולקת ל-3 תת משפחות, כשחוקרים מסוימים טוענים שאחת מהן היא למעשה העתיקה ביותר שקיימת. היא מונה רק 150 מינים.דזיפודה, מליטה
משפחת הגזרניתייםדבורים ארוכות לשון שאוספות אבקה בעזרת הבטן ולא הרגליים. הן יכולות לקנן באדמה, בסלעים בגבעולים, בקונכיות ועוד… המשפחה מונה כ-4,000 מינים ומחולקת לשבטים.שבט ליתורגיני (ליתורגוס), שבט דיוקסיני (אלודיוקסיס, דיוקסיס, אנסליניאנה, אודיקסיס, מטאדיוקסיס, פאראדיוקסיס, פרודיוקסיס), שבט אנתידייני (אפרנתידיום, אנתידיאלום, צמרנית, איסטראנתידיום, פסאודונאתידיום, רודנתידיום, סטליס, טרכוסה), שבט אוסמייני (אוסמיה, הפוליטיס, כלוסטומה, האטוסמיה, הריאדס, הופריה, פרוטוסמיה, סטנוהריאדס, וואיניה), שבט מגכיליני (צליוקסיס, גזרנית, רדוזקווסקיאנה)
משפחת הדבורייםזוהי המשפחה הגדולה ביותר של דבורים ארוכות לשון, ובה נכללות הדבורים המוכרות ביותר. יש בה כ-5,700 מינים.דבורת העץ, צרטינה, אקסונאורידיה, בומבוס, דבורת הדבש, מחושית, אנקילה, טרסאליה, קוביטאליה, טטרלוניה, טטרלוניאלה, מדרונית, אמגילה, הברופודה, מלקטה, תיראוס,
דבורים ללא שיוךישנן דבורים שלא שייכות לשום משפחה, ובישראל יש 2 סוגים שלהן.אוכרריאדס, פסאודוהריאדס

 

מה עושה מדביר דבורים?

מכיוון שמדובר בחרק בעל חשיבות אקולוגית גבוהה מאוד, קיים איסור להדביר אותו, וזה למעשה איסור שמעוגן בחוק. יש רק מקרים בודדים בהם ניתן להדביר דבורים, אולם בכל מקרה אחר יש צורך לפנות אותן מהאזור, וזה מה שעושה המדביר. כמובן שבמקרה הנדיר שבו אין מניעה מהדברה, מדביר דבורים יעשה זאת, אך העדיפות היא תמיד להימנע מכך ולאפשר לדבורים לחיות – פשוט במקום אחר והרחק מכם.

 

הרחקת דבורים מהבריכה, מהקיר או מהמזגן – איך זה נעשה?

אם בסך הכול מדובר בקן דבורים על עץ שבסביבתכם, אין שום בעיה לפנות אותו, אך מה קורה כשהדבורים החליטו להתמקם בתוך קיר בבית למשל? במקרה שכזה צריך לפרק את הקיר ולחשוף את הקן שלהן, זאת בה בעת ששואבים עם מכונה מיוחדת את כל הדבורים אל תוך תיבה. מקלפים את הקן וממשיכים כך עד ששואבים את כל הדבורים, כולל המלכה, ולאחר מכן מעבירים אותן למקום אחר. אחרי שמסיימים עם הרחקת דבורים אפשר על הדרך לבדוק את הקיר החשוף ולראות האם יש מזיקים אחרים שהתמקמו בביתכם.

 

סילוק כוורת דבורים מהמרפסת או מהחלון – עבודה למדביר בלבד

גם אם יש לכם את הידע הנדרש כדי לפרק את הקיר ולפנות ממנו את כל שאריות קן הדבורים, מומלץ שתימנעו מכך. ראשית, סביר להניח שאין לכם את הציוד הנדרש ללכידת הדבורים, וחשוב לציין ששואב אבק פשוט לא מיועד לעבודה שכזו. אם תנסו להדביר כוורת דבורים ליד הבית בעצמכם אתם למעשה תעברו על החוק, ולכן כדאי מאוד להזמין מדביר מומלץ שיטפל בבעיה עבורכם. סילוק קן דבורים יכול גם להיות מטלה מסוכנת מאוד – את זה מיותר לציין – ואנחנו משערים שאין לכם את ציוד המגן הנדרש עבורה. כפי שאתם מבינים, יש לא מעט סיבות לפנות למדביר כשמוצאים כוורת דבורים בבית.

 

לכידת דבורים עם שואב דבורים

אז למה בעצם אי אפשר להשתמש בשואב אבק רגיל כדי לשאוב דבורים? זאת מכיוון שאין שום דבר שימנע מהן להתעופף החוצה אחרי שכיביתם את השואב, וכן ביכולתו להזיק להן כשהן יילכדו ברשת או בחלקיו הפנימיים בזמן השאיבה. לכן ישנו שואב הדבורים, שלו יש פתח שאיבה בצורת קונוס שמאפשר לדבורים להישאב לתוכו אך לא לצאת ממנו. לכידת נחיל דבורים יכולה להיעשות לתוך תיבת לכידה או ישירות לתוך כוורת של דבוראי (זאת במידה ומדובר בדבורת הדבש).

 

פינוי נחיל דבורים – לאן לוקחים אותן?

בדרך כלל פשוט משחררים את הדבורים בטבע, כשהן יקימו יחד עם המלכה שלהן קן חדש, הרחק מאזור מגורים או המקום שבו מצאנו אותן. עם זאת, אם מדובר בדבורת הדבש, פינוי דבורים יכול להיעשות לדבוראים ברחבי הארץ, שיגדלו את הדבורים וישתמשו בהן לייצור דבש. ברשותנו הידע הנדרש לזיהוי הדבורים, כך שכשנגיע אליכם נוכל לדעת האם אכן ניתן לפנות את הדבורים לדבוראי או לטבע.

 

מתי עושים הדברת דבורים?

הדברה במלוא מובן המילה, כלומר חיסול והשמדה של הדבורים, נעשית אך ורק אם אין שום דרך להעביר את הדבורים למקום אחר ואם הן מהוות סכנה לחיי אדם. אם למשל הדבורים התמקמו בבניין שבו מתגוררים אנשים שידועים כאלרגיים ואין כל דרך לפתוח את הקיר על מנת ללכוד את הדבורים, הדברת דבורים תהיה הפתרון היחידי האפשרי למיגור הבעיה. כמו שהדבורה תעקוץ ותהרוג את עצמה רק כמוצא אחרון, כך גם אנחנו נבחר לחסל אותה רק כמוצא אחרון, ותמיד נחפש דרכים להעביר את הקן למקום אחר כל עוד זה אפשרי.

 

האם יש חומרי ריסוס נגד דבורים?

אז איך בעצם מדבירים את הדבורים במידת הצורך? עושים את זה בעזרת חומרים שמבוססים על דלתאמתרין, כמו דלתא גרין, קשת או פרותאוס. אלו הם תכשירי ריסוס דבורים שמאושרים לשימוש על ידי המשרד להגנת הסביבה, אך שוב – רק כאשר אין ברירה אחרת. הדברת דבורים עם חומר שכזה למעשה פוגעת במערכת העצבים שלהן ומשתקת אותן, וכך ניתן לחסל קן שלם תוך זמן קצר. שימו לב שהשימוש בסוג חומר ריסוס נגד דבורים שכזה מותר אך ורק למדביר עם רישיון, ולכן אל לכם לנסות להדביר דבורים בעצמכם בעזרתו – מדובר בעבירה על החוק.

 

איך דוחים דבורים בלי להסתכן בעקיצה?

אם התמקמו דבורים ליד הבית שלכם ואתם מעוניינים למנוע את כניסתן אליו, תוכלו להשתמש בכמה חומרים טבעיים שריחם דוחה את הדבורים. נלמד אתכם עכשיו איך דוחים דבורים בשיטות טבעיות:

אבקת שום – דבורים לא אוהבות את ריח השום, לכן אם תפזרו אבקת שום בסביבת ביתכם תוכלו לראות שהן לא יתקרבו אליכם.

קינמון – גם מקינמון דבורים מעדיפות להימנע, ותוכלו לפזר גם אותו בסביבתכם או בפתחים שאתם חוששים שדרכם ייכנסו הדבורים.

חומץ – מזגו חומץ לבן לקערה והניחו אותה באזור שממנו אתם מעוניינים להרחיק דבורים. זה יעיל למשל אם אתם עושים פיקניק ולא רוצים שהן יתקרבו אליכם.

שמן ציטרונלה – טפטפו כמה טיפות של השמן לבקבוק תרסיס עם מים ורססו אותו בסביבתכם. זה יעזור להרחיק גם חרקים מעופפים אחרים, כמו יתושים.

 

החשיבות של הדברת דבורת העץ באביב

מבין כל הדבורים הקיימות בישראל, הנפוצה ביותר שאנו נתקלים בה בבתים היא דבורת העץ. שלא כמו דבורים נפוצות אחרות, הדבורה הזו חיה לבדה ולא בכוורת או בנחיל. בדרך כלל הדבורה מסתתרת בתוך מחילה שיצרה לעצמה בעץ בעונת החורף, ובאביב היא מראה את עצמה שוב ומתחילה לאסוף מזון לקראת החורף הבא. על כן, ריסוס דבורת עץ ייעשה בעונות החמות, כשניתן לראות אותה יוצאת מהמחילה שלה וחוזרת אליה (להזמנת ריסוס לחצו כאן).

הרחקת דבורת העץ אפשרית גם כן בתקופת הקיץ, לכן אם הדבורה יצרה מחילה בעץ והתמקמה בה בחורף, צריך יהיה לחכות עד שתגיח בעונה הבאה. הבעיה העיקרית היא הביצים שלה, אותן צריך להדביר. האם דבורת העץ מסוכנת לכשעצמה? לא כל כך. הזכרים לא עוקצים כלל, ואילו הנקבות עוקצות במקרים נדירים בלבד. יחד עם זאת, בהחלט מדובר במטרד שלא הייתם רוצים לראות בסביבתכם.

 

כמה עולה להדביר דבורים?

כפי שאתם מבינים, רק כאשר נגיע אליכם נדע האם נדרשת הדברה או הרחקה, אך המחירים שלנו יישארו זולים כך או כך. עלות ההדברה נעה בין 250-550 שקלים, ושימו לב שזה גם אותו טווח מחירים להדברת צרעות, לכן אם התברר כי אלו לא היו דבורים אלא צרעות, תוכלו לצפות לאותם מחירים, למחירון הדברה מפורט יותר לחצו פה.

 

שאלות ותשובות לפני שמזמינים מדביר דבורים

אילו ריחות דוחים דבורים?

אם אתם מעוניינים לדחות דבורים מגינתכם, שתלו צמחים עם ריחות שדוחים אותן, או רססו בסביבתכם תערובת של מים עם שמנים אתריים בעלי ריחות שכאלה. הריחות שדוחים דבורים ביעילות הם מנטה, אקליפטוס, תימין, לבנדר, ציטרונלה, לימון וליים.

האם מותר להדביר דבורים?

על פי חוק מותר להדביר את דבורת הדבש רק כאשר נחיל שלה מתנחל במבנה ואין אפשרות לנקוט באמצעים לסילוקו. בנוסף, אם מדובר במפגע – למשל אם יש נחיל דבורים בקרבה מידית לאדם ובמיוחד ליד חולים, אנשים אלרגיים או קשישים – ישנה חובה לטפל בו במהירות ולהדביר אותו.

האם צריך לקבל אישור להדברת דבורים?

בניגוד להדברת נחשים או עטלפי חרקים, לצורך הדברת דבורים אין כל דרישה לקבלת אישור מיוחד. את הנסיבות להדברת הדבורים יקבע המדביר על פי מיקום הנחיל והסכנה שהוא מהווה לסביבה, וכן לאחר שיבדוק האם ניתן לסלק את הדבורים בדרך בטוחה ומבלי לקטול אותן.

מה עושים עם הדבורים שמעבירים?

אם לא הודברו הדבורים ובמקום זה הוחלט להרחיק אותם, במקרים רבים אנו פונים לדבוראי (כוורן) שאוסף אותן. מומלץ להזמין מדביר כך או כך, מכיוון שאם תפנו לדבוראי בעצמכם ויתברר כי נדרשת הדברה, אך ורק מדביר עם רישיון להדברה במבנים ובשטח פתוח יוכל לבצע אותה.

אנחנו פה בשבילכם, השאירו פרטים ותגלו חוויית שירות אחרת

    whatsapp
    להצעת מחיר אטרקטיבית חייגו:
    📞 055-970-5878
    whatsapp
    call